PERFORMANCE ARCHIVE

2015/2016

Conscience Under Fire
Cumbia All Stars
Combinado Argentino de Danza
Paquito De' Rivera
Holoscenes
Joan Soriano
Camille A. Brown- Black Girl: Linguistic Play
Timbalive
Teatro Cinema- Historia de Amor

2016/2017

Portrait of Myself
As My Father
Traffic Jam
Tomatito
Maria Rita
Becoming a Man in 127 Easy Steps
Trigger
Nufonia Must Fall

2014/2015

Palo!
Eddie Palmieri
Ira Glass, Monica Bill Barnes & Anna Bass
Shen Wei in Black, White & Grey
The Nile Project
Rude Mechs
Basetrack Live
Acoustic Bicycle Tour with Taylor Ho Bynum
Combat Hippies
Rubberbandance
Group Live Arts Lab with Taylor Ho Bynum & Rachel Bernson

2013/2014

Andre Mehmari
OLA Music Fest with Elastic Bond, Chinchillos del Caribe, Meridian Brothers & Dengue Dengue Dengue!
Arturo Farrill & the Afro Latin Jazz Ensemble & Wendy Peterson
The Manganiyar Seduction
Nora Chipaumire
National Theatre of Scotland Sam Green & Yo La Tengo
Trey McIntyre Project
Baloji & Lae Orchestre de la Katuba Live Arts Lab with Baba Israel

2012/2013

Nuevo Ballet Español Are We Democracy? - Urban Bush Women
Poncho Sanchez & Nicole Henry Yemen Blues
Rennie Harris Puremovement Abraham.In.Motion
Rude Mechanics
Teatro Cinema
Pablo Aslan Quintet
Live Arts Lab with Nora Chipaumire

2011/2012

Conor Lovett
Sofia Rei Nora
Chipaumire Pig Iron Theatre Company Terri Lyne Carrington John Jasperse Company

2010/2011

Tania Perez-Salas Compania de Danza
Culture Clash in American Women of Calypso
Ofrenda a Borinquen
Miguel Gutierrez

2009/2010

Magos Herrera
Gregory Maqoma & Vuyani Dance Theater
Teatro en el Blanco
Yin Mei
Esperanza Spalding

2008/2009

Inbal Pinto Dance Company Marissa Chibis
Michelle Ellsworth
The Living Word Project/Marc Bamuthi Joseph
Keo Woolford
Branford Marsalis

2007/2008

Spanish Harlem Orchestra
The BugChasers/Camposition Sekou Sundiata
Paquito De' Rivera Quintet
Urban Bush Women & Complagnie Jant-Bi
Compagnie Thor

2006/2007

Kronos Quartet
Sol y Canto Ronald
K. Brown/Evidence
AMAJUBA (Like Doves We Rise): The Farber Foundry Expressions Dance Company McCoy Tyner

2005/2006

The Living Word Project/Marc Bamuthi Joseph
Tania Libertad and Musicians NEA Jazz Master Ron Carter and Musicians
Nejla Y. Yatkin Dan Froot Nrityagram Dance Ensemble of India

2004/2005

Spanish Harlem Orchestra
The BugChasers/Camposition Sekou Sundiata
Paquito De' Rivera Quintet
Urban Bush Women & Complagnie Jant-Bi
Compagnie Thor

2003/2004

Festival of Alternative Cuban Cinema: Ernesto Fundora, Jorge Dalton, Manuel Marcel, Esther Mari­a Hernandez
Sacred Voices: A Sung Panel with Lakshmi Shankar, Vincent Stringer, Karen Jones, Geshe Lobsang Tenzin
Lila Downs
Black Burlesque (revisited): Reggie Wilson Fist and Heel, Noble Douglas Dance Company, Black Umfolosi
Shen Wei Dance Arts
FAGAALA: Jant-Bi & Kota Yamazaki

2002/2003

Miguel Poveda
Teatro Hugo & Inés
Piena Libre
Sekou Sundiata Andrea Woods/Souloworks
Inbal Pinto Teatro Avante

2001/2002

Giovanni Luquini and Dancers ReBirth Brass Band
Nrityagram Dance Ensemble
Lila Downs
Miranda July
Din A 13
Pia Fraus

2000/2001

Joe Goode Performance Group Craig Harris & Sekou Sundiata Grupo Corpo
Lisa Kron
Paul Bonin-Rodri­guez
David Cale Danilo Perez & the Motherland Project
Teatro Avant
Teatro Taller de Colombia

1999/2000

Ife-Ile
Ronald K. Brown/Evidence & Cheryl Boyce Davies
Regina Carter
H*ART*CHAOS
Nrityagram Dance Ensemble
Toni Blackman & Freestyle
Union
Sekou Sundiata
Cornisa 20

1998/1999

Inroads The Americas: Danilo Perez, Paul Bonin-Rodri­guez, Alberto Antonio Araiza, Danny Zaldivar, Quasar, Joe Chvala and the Flying Foot Forum, Mono Blanco, 33 Fainting Spells, Eiko and Koma, Teatro Avante, Prometeo, Teatro de Los Andes, Astrid Hadad, Teatro del Sur Philip Glass & Robert Wilson Eliane Elias
Gypsy Caravan
Chen & Dancers
Trimpin
Compani­a de Margallo

1997/1999

Susan Sontag & Min Tanaka Moscow Conservatory
Tania Leon & Bebe Miller in Drummina
Patricia Hoffbauer & George Emilio Sanchez
Sibikwa Players
Mickee Fault
Tharp! John Kelly and Company Teatro San Martín

1996/1997

Carpetbag Theatre
Pat Graney Company
Chico Farrill & the Afro Cuban Jazz Orchestra
Dance Africa: Soweto Street Beat, Ballet Folca rico de Bahia, Urban Bush Women, Rennie Harris
Ravi Shankar

1995/1996

Dance Africa: Júlio T. Leitão and Batotu Yetu, Ile Aiye, Urban Bush Women, Hermanos Ayala, Kolekson Kazak Chichen-Itza Suite
Wim Vandekeybus & Ultima Vez Bill T. Jones/Arnie Zane
Eiko & Koma David Rousseve/Reality
San Sebastián

1994/1995

Yacub Addy & Odadaa!
Manno Charlemagne
National Dance Theatre Company of Jamaica
Marco Rizo
Chen & Dancers
Alexander Bălănescu & the Bălănescu Quartet
John Kelly and Company
La Troppa

1993/1994

Farafina
Michael Riessler & Frank Koellges
Stewart Copeland
Ellen Sabastian & The M
Ensemble
Carpetbag Theatre
Donald Byrd/The Group
Ali Akbar Khan
Teatro del Sur

1992/1993

Carbone 14
Matthew Owens
La Hojarasca
Susan Marshall & Company Claire Bloom & Alla Damidova Randy Warshaw Dance Co. Alberto Felix Alberto
Marku Ribas & Kolekson Kazak Yma Sumac

1991/1992

Rosas Dance Company
Urban Bush Women
Randy Warshaw Dance Company
Stuart Pimsler Dance Company Diquis Tiquis Dance Company Mario Bauzá & the Afro-Cuban Jazz Orchestra
John Kelly & Company
Jamey Aebersold
Astrud Gilberto
Ralph Lemon Dance Company Los Angeles Poverty Department

WHAT’S ON

WHAT'S UP

Miami’s most eclectic performing arts series
extraordinary programs—unforgettable experiences

SUBSCRIBE TO OUR NEWSLETTER

Form Heading

icontact Tracker